‘Hayalet’ lakaplı uyuşturucu baronu Orhan Ünğan tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinesinde başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul merkezli Ankara, Diyarbakır, Kilis, Muğla, Mersin, Antalya, Kocaeli, Hakkari, Mardin, Van ve Balıkesir’de 2 gün önce “Kuyu-4″ operasyonları düzenlendi.

AA’nın haberine göre şüphelilerin “uluslararası uyuşturucu madde ticareti yapmak” ve “suçtan elde edilen suç gelirlerini aklamak” suçlarını işledikleri gerekçesiyle düzenlenen operasyonlarda, birbirleriyle bağlantılı 4 organize suç örgütünün elebaşları Mert (Orhan) Ünğan, İbrahim Kurtar, Aydın Razaki ve Recep Özyıldız’ın da aralarında olduğu 62 şüpheli yakalandı.

Adliyeye sevk edilen şüphelilerden aralarında cezaevinden Covid-19 izniyle çıkan uluslararası uyuşturucu baronu ‘Hayalet’ lakaplı Orhan Ünğan’ın bulunduğu 32 kişi ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma’ ve ‘uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama’ suçlarından tutuklandı. 15 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ünğan, İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti’nın kızı Arzu Şerifi Zindaşti ile şoförü Devrim Öztunç’un 26 Eylül 2014’te Büyükçekmece’de öldürülmesiyle ilgili olayda da azmettirici olmakla suçlanıyordu.

3 TON 367 KİLOLUK UYUŞTURUCU

Söz konusu suç örgütlerinin, şu ana kadar yapılan tespitlerde Türkiye ve farklı ülkeleri kapsayan operasyonlar sonucu ele geçirilen toplam 3 ton 367 kilogram uyuşturucu ve uyarıcı maddelerden sorumlu oldukları tespit edildi.

Mert (Orhan) Ünğan’ın başında olduğu uyuşturucu suç örgütünün Orta Doğu, Güney Amerika ve Balkan ülkelerinden Türkiye’ye ve Avrupa ülkelerine kokain, eroin ve skunk naklettikleri belirtildi. Örgüt yöneticilerin Türkiye ve farklı ülkelerde ele geçirilen 2 ton 457 kilogram uyuşturucu maddeden sorumlu oldukları ve uyuşturucu madde ticaretinden elde edilen suç gelirlerini otelcilik, turizm, kuyumculuk, döviz büroları ve inşaat sektörlerinde akladıkları bildirildi.

İbrahim Kurtar’ın başında olduğu ve “Kurtar” grubu olarak bilinen uyuşturucu suç örgütü üyesi şüphelilerin, başta Türkiye olmak üzere özellikle Avrupa ülkelerine nakledilen eroin sevkiyatlarında önemli faaliyetleri olduğu, Rusya ve Hollanda’da ele geçirilen 372 kilogram eroinden sorumlu oldukları ve bu kapsamda örgüt yöneticilerinin saha operasyonlarında aktif olarak rol aldıkları anlaşıldı.

Aydın Razaki’nin, Orta Doğu’dan temin edilen eroini Avrupa ülkelerine pazarladığı, transfer ettiği ve yurt dışında bulunan kendisine ait kumarhaneler aracılığıyla akladığı, Güney Amerika ülkelerinden temin edilen kokaini Avrupa ülkelerine, Avrupa ülkelerinden temin edilen ekstazinin ise Türkiye’ye sevk edilmesinden sorumlu olduğu tespit edildi. M.K, E.Y, V.C ve T.D’nin de aralarında olduğu suç örgütünün, İran ve Polonya’da ele geçirilen toplam 490 kilogram eroin ve Türkiye’de ele geçirilen 100 bin ekstazi sevkiyatını yaptığı belirlendi.

Recep Özyıldız’ın başında olduğu uyuşturucu suç örgütü üyesi şüphelilerin, Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda yapılan bir operasyonda ele geçirilen 51 kilogram eroinden sorumlu oldukları tespit edildi.

11 MİLYAR LİRALIK TAŞINMAZA EL KONULDU

Ayrıca operasyonlarda toplam değeri 11 milyar lira olan 200 taşınmaz malvarlığına, 85 motorlu araca, 30 şirkete ait ortaklık paylarına ve şüphelilerin bütün bankacılık varlıklarına el konuldu.

Operasyonlar sonucu, 13 ruhsatsız tabanca, bir ruhsatsız tüfek, 3 para sayma makinesi, çok miktarda döviz, Türk Lirası, altın ve ziynet eşyası ele geçirildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir